TikTok’ta canlı yayın açan şoför işten atıldı

Diyarbakır 1. İş Mahkemesi, seyir halindeyken farklı tarihlerde toplumsal paylaşım platformu TikTok’ta canlı yayın yapan sürücünün iş akdinin 7 yıl çalıştığı kentler ortası otobüs firmasınca feshedilmesini haklı buldu.

Diyarbakır’da yaşayan ve bir kentler ortası otobüs firmasında 7 yıldır sürücü olarak misyon A.Ö, otobüs kullanırken farklı tarihlerde toplumsal paylaşım platformu TikTok’ta canlı yayın açtığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Bunun üzerine A.Ö, avukatı aracılığıyla çalıştığı otobüs firmasına “alacak” davası açtı.

A.Ö’nün avukatı tarafından hazırlanan ve Diyarbakır 1. İş Mahkemesine sunulan dilekçede, şunlar kaydedildi:

“A.Ö. uzun yol sürücüsü olarak 27 Mart 2014-19 Nisan 2021 tarihleri ortasında kesintisiz çalışmıştır. Değişik vakitlerde hizmeti SGK bildirilmemiştir.

Pandemi gerekçesiyle kısa çalışma uygulamasına tabi olarak SGK’ya eksik çalıştığı bildirilen müvekkilim son 1 yıl her ay tam çalışmasına karşın 18 gün çalışıyormuş üzere gösterilerek, SGK’ya eksik gün bildirilmiştir.

İş akdi 19 Nisan 2021’de hukuka karşıt halde, fesih yasağı olmasına karşın feshedildi. İş akdi feshinde de ihbar mühletine uyulmadı. Müvekkilim haftanın 7 günü Diyarbakır’dan İzmir, İstanbul, Bursa, Bodrum üzere yerlere yolcu taşımıştır.

Resmi ve dini bayramlarda da çalışan ve buna ait fiyat ödenmeyen müvekkilime yıllık müsaade hakkı da tanınmamıştır. Kıdem ve ihbar tazminatı, yıllık müsaade, fazla çalışma, haftalık tatil, resmi bayram ve taban geçim indirimi fiyatının davalıdan tahsilini talep ediyoruz.”

“UYARILMASINA KARŞIN DEVAM ETTİ”

Davalı patron de avukatı Ayşegül Birtane İpek aracılığıyla mahkemeye verdiği dilekçede, davacının iş akdinin 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca patron tarafından haklı nedene dayalı olarak feshedildiğini savundu.
Dilekçede, “A.Ö. araç kullandığı esnada birçok kere TikTok’ta görüntü çekerek yolcuları trafikte tehlikeye düşürecek davranışta bulunmuştur. Araçta, yasak olmasına karşın sigara da içmiştir. Şirket tarafından kelamlı uyarılmasına karşın davacı hareketlerine devam ettiği için yolcuların şikayeti üzerine tutanak tutulmuş, davacı tutanaklara imza atmaktan imtina etmiştir.

Davranışlarında düzelme göstermediğinden iş akdi haklı nedenle feshedilmiştir. Davacının tüm hak ve alacakları eksiksiz ödendiği için davanın reddine karar verilmesi talep olunur.” sözlerine yer verildi.

KIDEM TAZMİNATI TALEBİ REDDEDİLDİ

Delilleri ve savunmaları inceleyen mahkeme, davacının iş akdinin feshedilmesini haklı bularak, kıdem ve ihbar tazminatı talebinin de reddine karar verdi. Davacının, yıllık müsaade, fazla mesai, haftalık tatil, ulusal bayram ve minimum geçim indirimi fiyatı talebini kabul eden mahkeme, 75 bin 773 liranın davalı tarafından davacıya verilmesini kararlaştırdı.

“YOLCULARIN GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATTI” 

Kararın münasebetinde şöyle denildi:
“Mahkemeye sunulan kayıtlar incelendiğinde davacının TikTok hesabından 26 Şubat 2021, 14 Mart 2021, 15 Mart 2021 ve 23 Mart 2021’de görüntüler çektiği tespit edilmiştir. 26 Şubat 2021’deki kayıt dışındaki öteki görüntülerde davacının hem otobüs sürdüğü hem de paylaşıma mevzu görüntüleri çektiği belirlenmiştir. Davacının yasak olmasına karşın seyir halindeyken sigara içtiği, iş güvenliğini ve yolcuların güvenliğini tehlikeye attığı belirlendi. Yolcu otobüsü kullanan davacının çok küçük bir dikkatsizliği telafisi imkansız ziyanlar doğuracaktır. Uzun yol sürücüsü olan davacının gerçekleştirmiş olduğu hareketlerin ahlak ve âlâ niyet kurallarına karşıtlık teşkil ettiği ve patron tarafından gerçekleştirilen feshin haklı nedene dayandığı anlaşılmaktadır. Davacı emekçinin kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddine karar verilmiştir.”
Kararda, bir üst mahkemeye itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.

“EMSAL OLUR” 

Davalı patron avukatı Ayşegül Birtane İpek, karara ait AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, davacının iş akdinin müvekkili olan şirket nezdinde haklı nedenle feshedildiğini belirtti.
İş Kanunu’nun 25. hususu uyarınca “ahlak ve güzel niyet kurallarına uymayan haller” münasebetiyle davacının iş akdinin sonlandırıldığını lisana getiren İpek, “TikTok uygulaması kullanmasıyla o an yaşanabilecek küçük bir dikkatsizliğin çok büyük ziyanlara mahal verebileceği, yolcuların can güvenliğinin tehlikeye atıldığı görülmekte. Mahkeme talebimiz doğrultusunda karar verdi. Kararın emsal teşkil edeceğini düşünüyorum.” dedi. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir