Tarihi zaferin sırrı! Kaderi değiştiren Ebrar ve Vargas detayı… ‘Makine gibi’

Milletler Ligi’nde mesken sahibi ABD’yi mağlup ederek finale yükselen A Ulusal Bayan Voleybol Kadromuz, şampiyonluk maçında Çin’i devirerek altın madalyanın ve kupanın sahibi oldu.

Kazanılan şampiyonlukla millilerimiz, dünya kulüpler sıralamasında ABD’yi geçerek tepenin yeni sahibi olurken Daniele Santarelli’nin takımı, bu şampiyonlukla Türk voleybolunda tarihi bir eşiği daha atlamış oldu.

TAKIM GEÇEN YIL SERT TENKİTLERİN ODAĞI OLMUŞTU

Filenin Sultanları geçen yıl, FIBV Dünya Şampiyonası’nda ABD’ye çeyrek finalde yenilerek elendiğinde sert tenkitlerin odağı olmuş, hayal kırıklığı yaratmıştı. Turnuva sonrası kan değişikliğine gidilmesi gerektiği görüşü hakimdi.

Kısa mühlet sonra beş yıldır grubun başında olan koç Giovanni Guidetti’nin vazifesine son verildi. Yerine İtalya’da kıymetli başarılara imza atan Daniele Santarelli getirildi. 

Santarelli’nin kadroya başına geçtikten sonra yaptığı açıklamada “Ben işimi çok düzgün yapabileceğime inanıyorum. Üst düzeyde çok yeterli oyuncular var. Çok fazla alternatif ve imkân var. Türkiye’de şu ana kadar şampiyonluk kazanılmadı. Bunu ortaya çıkarmak için yanlışsız yerde olduğumu düşünüyorum ve bunu daima birlikte başaracağız” tabirlerini kullanmıştı. 

Koç söylediklerini çok kısa müddette gerçekleştirdi ve FIVB Milletler Ligi’nde ikinci defa finale çıkan A Ulusal Bayan Voleybol Ekibimiz, şampiyonluk madalyasını kazanarak bir birincisi başardı. Hatta Hayal Kadro’da A Ulusal Bayan Voleybol Grubu’ndan 3 oyuncu yer aldı. Zehra Güneş, Milletler Ligi’nde en âlâ 1’inci orta oyuncu oldu. Gizem Örge, en uygun libero seçildi. En uygun pasör çaprazı mükafatı ise Melissa Vargas’a verildi.

GUİDETTİ GRUBU VAR ETTİ, SANTARELLİ MADALYAYLA SÜSLEDİ

Bu noktada akla gelen birinci soru şu; ‘Santarelli neleri değiştirdi?’

Bu soruyu Eski Ulusal Voleybolcu ve Gazeteci Başak Koç’a sorduğumuzda “Gelen şampiyonluğu Giovanni Guidetti’den bağımsız pahalandırmak pek gerçek olmaz” yanıtını verdi.

Koç, “Bu düzeylere Guidetti sayesinde geldik. Doğal bunları Santarelli’nin muvaffakiyetini gölgelemek niyetiyle söylemiyorum. Zati Santarelli, İtalya’da yönettiği takımda Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmış başarılı bir isim. Ancak bu şampiyonlukta Guidetti’nin yaptıklarını bir kenara atmamak gerekiyor. Şöyle özetleyebilirim; Guidetti kadrosu var etti, Santarelli de madalyayla süsledi. Bilhassa Santarelli’nin yaş itibariyle biraz daha genç olmasıyla ekipte yarattığı gücün çok değerli olduğunu düşünüyorum. Kızların da buna muhtaçlığı olduğu belliydi” sözlerini kullandı.

‘AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA DA MUVAFFAKİYET GELİRSE SANTARELLİ KENDİNİ DAHA DA KABULLENDİRECEK’

Avrupa Şampiyonası’nda muvaffakiyetin devamının gelmesiyle Santarelli’nin kendini daha da kabullendireceğinin altını çizen Koç, “Santarelli’nin duruşunun, idman sisteminin, maçlara bakış açısının, maksatlarına ulaşma stratejisinin nasıl olduğunu bugünden sonra görmeye başlayacağız. 15 Ağustos’ta başlayacak olan Avrupa Şampiyonası’nda bu muvaffakiyetin tekrarı Santarelli’nin kendini daha da kabullendirme tekrarı olacak” dedi.

Koç şöyle devam etti:

— Artık bu şampiyonlukların devamının gelmemesi için bir mani yok. Lakin vakte da bakmak lazım. Daima Guidetti diyorum zira bunu konuşmak gerektiğini düşünüyorum. Guidetti antrenmandasporcuların performansının en üst düzeye çıkarmak için saatlerce egzersiz yapan biriydi. Çok sert geçerdi bu idmanlar. Atletlerin kızdığı ve kırıldığı anlar olurdu. Guidetti’nin yapmaya çalıştığı ‘sende potansiyel var ben de antrenör olarak bu potansiyeli nasıl ortaya çıkarabilirim?’ düşüncesiydi…Hep bu doğrultuda çalıştı. Oyuncularımızın heybesi 4-5 yıldır bu mantıkla dolu. Fırında yavaş yavaş piştiler. Şu anda meyveleri toplanıyor.

— Elde ettiğimiz muvaffakiyet bizi dünya listesinde bir numaraya getirdi. Bunu söylerken bile tüylerim diken diken oluyor. Finalleri çok oynadık ancak altın madalyaya aç bir ekibiz. Bu nedenle Avrupa Şampiyonası’nda saha çıktığımızda karşı gruba karşı ruhsal olarak artı bir önde başlayacağız. Bu rüzgârı devam ettirdiğimiz takdirde kimsenin ummadığı başarılara devam edeceğiz.

‘VARGAS BUNU HAK ETTİ, FİZİKÎ OLARAK MAKİNE GİBİ’

Küba asıllı ulusal voleybolcumuz Melissa Vargas, turnuvanın ‘En kıymetli oyuncu’ unvanını aldı. Bu muvaffakiyet için Başak Koç’a yorumlarını sorduğumuzda, “Vargas çok üst seviye bir oyuncu, fizikî olarak adeta makina gibi… Vargas’ın kadroya getirilmesi kimileri tarafından eleştirilmişti. Ne yazık ki kimi beşerler devşirme oyunculara önyargıyla yaklaşıyor. Ama performansıyla artık bütün bu ön yargıları ortadan kaldırdı, dayanılmaz oynadı” dedi.

Kendisinin de yıllarca pasör oynadığının altını çizen Koç, “Ne olursa olsun, nasıl olursa olsun, makûs de atsan, güç durumda da olsan 24-24’te de atsan, 24-23’te de atsan bir oyuncunun, sonuna kadar vurabileceğini ve o topu da öldürebileceğini bilmek grup için çok büyük bir yarar. Kazanan smaçör, önder smaçör, sırtlayan smaçör, taşıyan smaçör üzere sıfatları çok uygun doldurdu. Grup içerisinde çok memnun olduğu ve eğlendiği de belli…” dedi.

Vargas’ın Ebrar ile ahengine da değinen Koç, “Ebrar ile yeterli arkadaş olduklarını biliyorum. Birbirlerini çok güzel güç veriyorlar ve bu da maçlara yansıyor. Hatta Vargas ile Ebrar’ın konum değişliği hem ekibe hem de Ebrar’a müspet tesir sağladı” sözlerini kullandı. 

‘EBRAR’IN YER DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI DAHA ÇOK BLOKLARI İLE KONUŞAN BİR EKİP HALİNE GELDİK’

“Voleybolda bir oyuncunun yer değişikliği sonrası performansı pek uyguna gitmeyebilir fakat bu durum Ebrar için geçerli değil” diyen Başak Koç, “Ebrar, iki numara oyuncusuyken dört numara oyuncusu oldu… O durumda manşet sorumluluğunu da üstlenmiş oluyorsunuz. Servise karşı manşet almak acayip bir sorumluluk…” dedi ve ekledi:

“O durum farklı bir bakış açısı ve sezgi gerektirir. Ebrar, artık manşet alan dört numara oyuncular hüviyetine büründü. Bu da onun aslında universal dediğimiz tam donanımlı ve çok taraflı oyuncu özelliklerini gösteriyor. Bir de Ebrar da olunca filenin önünde blok üstünlüğümüz yükseldi. Pasör Elif de bunu destekledi. Zira o da uzun ve blok yapabilen bir oyuncu… Özetle blokları ile konuşan bir ekip haline geldik.”


,‘GİZEM ÖRGE USTALIK PERİYODUNU GEÇİRİYOR’

Gizem Örge de inanılmaz bir performans gösterdiğinin altını çizen Başak Koç, “Santarelli ile özlediği formaya kavuştu. En düzgün libero seçilmesi beni hiç şaşırtmadı. Gizem daha da fazlasını yapabilir. Zati Fenerbahçe’de de inanılmaz oynadı. Ustalık devrini geçiriyor. Sessiz sedasız çıkarttığı toplarla, aldığı manşetlerle grubu taşıdı” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir