SOCAR Türkiye’den Bursa ve Kayseri’ye ek yatırımlar

BURSA (İGFA) – GAZBİR’in (Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği) açıkladığı datalara nazaran; 2023 yıl sonu prestijiyle Türkiye nüfusunun yüzde 84’ünün doğal gaza erişim imkânı bulunuyor ve son 10 yıllık devirde her yıl ortalama 1 milyon civarında yeni abone sisteme dahil oluyor. SOCAR Türkiye, Bursa ve Kayseri’de dört yılda toplamda yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yaparken bugüne kadar yaklaşık 1,9 milyon aboneye ulaştı.

SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Birimi Başkanı Fuad İbrahimov, doğal gazı geniş kitlelere ulaştırmanın yanı sıra inançlı ve daima bir biçimde arzının sağlanması da çok değerli olduğunu vurgularken hizmet verdiği Bursa ve Kayseri vilayetlerindeki lisans sonlarında nüfusun yaklaşık %94 ü doğal gaz hizmetine ulaşma imkânı bulunduğuna dikkat çekiyor.

-SOCAR Türkiye olarak Doğal Gaz alanındaki faaliyetleriniz neler?

SOCAR Türkiye Doğal Gaz İş Ünitemiz 2019 yılında faaliyete başladı. Bu alanda SOCAR Güç Ticaret, Bursagaz ve Kayserigaz şirketlerimiz ile doğal gaz dağıtımı, toptan satışı ve ticareti yapıyoruz.

Grup şirketlerimiz Bursagaz ve Kayserigaz’la yaklaşık 1,9 milyon abonemize hizmet veriyoruz. Yaklaşık 1,2 milyon abonesi bulunan Bursagaz, abone sayısı ile ülkemizin 4’üncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi. Bursa’nın 11 ilçesinde, 2023 yılı sonunda 7.561 kilometreye ulaşan şebekemizle abonelerimize daima ve inançlı doğal gaz arzı sağlıyoruz. Kayseri’de ise 6.675 kilometre uzunluğundaki şebekemiz ile yaklaşık 700 bin aboneye ulaşıyoruz. Faaliyete başladığımız 2019 yılından 2023 yılı sonuna kadar Kayserigaz ve Bursagaz’a toplamda yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yaptık.

GAZBİR’in (Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği) açıkladığı datalara nazaran; 2023 yıl sonu prestijiyle Türkiye nüfusunun yüzde 84’ünün doğal gaza erişim imkânı bulunuyor ve son 10 yıllık periyotta her yıl ortalama 1 milyon civarında yeni abone sisteme dahil oluyor. Bizim hizmet sunduğumuz Bursa ve Kayseri vilayetlerindeki lisans hudutlarımızda ise nüfusun yaklaşık %94 ü doğal gaz hizmetine ulaşma imkanı buluyor.

-Kayseri ve Bursa üzere iki değerli sanayi kentinin doğal gaz arzını karşılıyorsunuz, 2024 yılında bu bölgelerdeki yatırım adımlarınız neler olacak?

SOCAR Türkiye olarak doğal gaz dağıtım faaliyeti gösterdiğimiz Bursa ve Kayseri, ülkemizin kıymetli sanayi merkezlerinden ve bundan ötürü da epeyce istek gören, yatırım ve göç alan kentler. Biz de şebeke yatırımlarımıza bu doğrultuda ağır olarak devam ediyor ve abone sayılarımızı her geçen gün artıyoruz. Kentlerimizin süratli gelişimi ile birlikte belediye ve ilgili kamu kurumlarıyla iş birliğimizi artırarak, ek bölgesel yatırımlar planlıyor ve hayata geçiriyoruz.

Bursagaz ve Kayserigaz ile birlikte 2024 yılsonu prestijiyle 14 bin 770 kilometreyi bulacağını öngörüyoruz. Bursa’da 2024 yılı için planladığımız bölgesel yatırımlarımızı yılın başında yaptığımız güncellemelerle kilometre bazında %80 artırdık.

Bölgesel yeni ek yatırımlarımızla kentin hava kalitesine sağlayacağımız müspet katkıyla birlikte daha çok kullanıcı doğalgaz konforu ile buluşacak. Ayrıyeten bu ek yatırımlarımızla operasyonel olarak bir arada çalıştığımız paydaşlarımızın ve tahlil ortaklarımızın kapasitesini ve istihdamını artıracak ve böylelikle tedarik ve paydaş zincirimizdeki tüm halkalara ve iktisada olumlu istikamette yarar sağlayacağız.

Kayseri’de ise yatırım planlarımızı 2024 yılı sonuna kadar bütün ilçelere doğal gaz arzı sağlayacak formda yaptık. Kayseri’de de 2024 yılı yatırım planlarımızın üstüne ek yatırımlarla 77 km uzunluğunda ek doğal gaz hattı ile daha fazla mahallenin inançlı güce yani doğal gaza kavuşmasını hedefliyoruz.

Doğal gazı geniş kitlelere ulaştırmanın yanı sıra inançlı ve daima bir formda arzının sağlanması da çok kıymetli. Bunu sağlayabilmek için Bursa’da, kentte bulunan yüksek basınçlı doğal gaz şebekemizi minimize etmek ve arz güvenliğini artırmak için yeni kent giriş istasyonu ve yeni çelik çizgiler üzere yatırımları hayata geçirdik. Bununla bir arada, hali hazırda doğal gaz kullanan lisans alanımızdaki ilçelerin ek yatırım gereksinimini göz önüne alarak ve doğal gaz arz güvenliğini artırmak için ek yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki süreçte de atılımlarımıza devam etmeyi, süreçlerimizi dijitalleştirerek iş sürekliliği ve verimliliğimizi daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz.

-Abone sayısı ile birlikte hizmet ağınız daima genişliyor, müşteri hizmet kalitenizi artırmak için neler yapıyorsunuz?

Müşterilerimizle etkileşimlerimizde tahlil odaklı olmayı ve verimliliği odağa alarak, uçtan uca memnuniyeti sağlama stratejimizle hizmet kalitemizi daha da geliştirmeyi, bölümümüzde değişen müşteri gereksinimlerine ahenk sağlamayı hedefliyoruz. Bursagaz ve Kayserigaz Müşteri Hizmetleri Merkezlerimizde, Müşteri İrtibat Merkezimizde ve web sitelerimizde sunduğumuz hizmetleri verimli ve kullanıcı dostu hale getirerek tekrar tasarlıyoruz.

Müşteri tecrübesini en üst seviyeye çıkarmak ismine yeni teknolojilerin kullanılmasına büyük değer veriyoruz. Bu kapsamda, müşterilerimizin kontrat hizmetine “mesafeli sözleşme” hizmetini de ekledik. Müşterilerimiz aralı mukavele ile birlikte bulundukları yerden 7 gün 24 saat Müşteri Bağlantı Merkezi, web sitelerimizdeki online süreçler alanından yahut e-devlet üzerinden doğal gaz kullanım kontratlarını dijital ortamda imzalayarak ve müracaat evraklarını yükleyerek müracaatta bulunabiliyorlar. Mukavele imzalamak için müracaatta bulunan müşterilerimizin %50’si daha birinci aydan bu usulü tercih etti. Bu çalışma, müşteri süreçlerini kolaylaştırmasının yanı sıra kağıt tasarrufunun da sağlanmasıyla sürdürülebilirliğe katkı sunmamız açısından değerli bir çalışma oldu.

Ayrıca yeni yatırım bölgesindeki vatandaşlara süreç kolaylığı sağlamak ismine hizmeti onlara ulaştırıyoruz. Abonelik müracaatlarının alınması için her hafta belirlenen günlerde müşteri temsilcisi arkadaşlarımız mahalle muhtarlık ofislerinde olacak. Bunun yanı sıra dijitalleşmeye odaklanarak değerli çalışmaları hayata geçirmiş bir şirket olarak, “Ofissiz hizmet” anlayışıyla uzun vakittir müşterilerimize merkezlerimize gelmeden bir telefon ile süreçlerini yapabilme kolaylığı sağlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir