Oscar Ödülleri’ne getirilen yeni kurallar tepki çekti

1929’dan bu yana verilen ve sinema dünyasının en itibarlı ödül merasimi olan Oscar Ödülleri’ne yeni kurallar getirildi. Sinemaların, En Uygun Film kolunda aday gösterilebilmesi için kâfi sayıda farklı etnik köken ve engelli oyuncunun yer alması koşulu getirildi.

Bu kural, 2024 yılından itibaren geçerli olacak.

Hem ekranda hem de kamera ardında çeşitliliği teşvik etmek için bu türlü bir adam atan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, dört temel kriteri açıkladı.

TEPKİ ÇEKTİ

Akademinin bu kararı kimi kısımlardan reaksiyon ile karşılandı. New York Post’un haberine nazaran, bri sinemanın Oscar’a aday gösterilmesi için bu cins kriterlerin kaide koşulması eleştirildi.

Daha evvel Oscar‘da En Güzel Sinema mükafatı kazanan pek çok sinemada bu kriterlere uyulmadığı düşünüldüğünde, akıllara, başarılı sinemaların sadece takımında “beyaz olmayan hiç kimse olmadığı için” aday gösterilip gösterilmeyeceği sorusu geldi.

Akademi’nin bu kararını pek çok kişinin desteklemediği fakat reaksiyon çekmek istemediği sessiz kalmayı tercih ettiği biliniyor.

The Post’a konuşan bir direktör “Role uygun kişinin seçilmesi gerekiyor. Neden seçenekler kısıtlansın ki?” yorumunda bulundu.

OSCAR TARİHİNE GEÇTİ

Oscar Ödülleri’nde toplamda 7 ödül kazanan “Her Şey Her Yerde Birebir Anda” sinemasının başrol oyuncusu Michelle Yeoh, En Yeterli Bayan Oyuncu mükafatını kazanarak bu mükafatı kazanan birinci Asya kökenli bayan oyuncu olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir