‘Örgüt üyeliği’ne delil: ‘Merhaba nasılsın?’

İzmir’de 22 Mart’ta yapılan mesken baskınlarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi İdil Uğurlu, Barış Annesi Behiye Yalçın, Selma Demir, Ayşe Merva Aytemür, Hayat İzgi ve Newroz Çelik, 24 Mart’ta sevk edildikleri adliyede, “Örgüt üyeliği” gerekçesiyle tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 6 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. İddianame, sunulduğu İzmir 20’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek 8 Haziran’a duruşma günü verildi. 50 sayfalık iddianamenin 10 sayfası PKK, KJK ve TJA’ya ait bilgilerin oluşuyor. iddianamede, suçlamalar Buse Arslan isimli açık ve “dokuz” isimli kapalı şahidin sözleri ile bayanların katıldığı hareket ve etkinliklere dayandırılıyor.

AÇIKLAMA VE TOPLANTILAR KANIT SAYILDI

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, iddianamede, HDP Milletvekili Semra Güzel’in tutuklanmasına karşı, HDP Genel Kongresi, Azaba Karşı Uğraş ve Azap Görenlerle Dayanışma Günü açıklaması, ağır hasta tutuklu Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un tahliye talebi, İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin artırımlara karşı açıklaması, İHD’nin hasta tutukluların tahliye edilmesi talebi, IŞİD’in Şengal ve Suruç’ta yaptığı katliamlara reaksiyon gösterilmesi, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü için yapılacak Feminist Gece Yürüyüşü daveti, İzmir Bayan Platformu’nun bayana yönelik şiddete ve ekolojik talana karşı yaptığı basın açıklamaları ve Newroz mitingleri suçlama konusu yapıldı.

Yine HDP’nin Ege Bölge konferansı, HDP’nin halk buluşmaları, Adalet Nöbeti ve KESK İzmir Şubeler Platformu’nun Adaleti Nöbeti’ne yapılan iştiraklerde hata olarak gösterildi. Bayanların katıldığı aksiyon ve etkinliklere dair iddianamede, GSM çizgilerinin HTS datalarının yer aldığı raporlar bulunuyor.

‘MERHABA NASILSIN?’ SUÇU

İddianamede, bayanların yaptığı telefon görüşmelerine ilişkin tapeler de yer alırken, “Merhaba nasılsın?” sözü suçlama konusu yapıldı. İddianamede bununla ilgili şu kıymetlendirme yapıldı: “Merhaba nasılsın? söylemi ile örgütsel irtibat bağ içinde bulunduğu bedellendirilen bireyle örgüt ismine örgütsel toplantı görüşme talebini kapalılığı riayet ederek üstü kapalı olarak ilettiği anlaşılmakta.”

KISA KONUŞMAK ÖRGÜTSEL TAVIRMIŞ

Kadınların telefon görüşmelerindeki konuşmaların kısa olması “örgütsel hal sergilemek” olarak değerlendirildi. Yeniden bayanların ortalarında yaptığı imajlı konuşmaların da örgütsel faaliyet olarak sayıldığı iddianamede, imajlı konuşmanın konuşmaların deşifre olmaması gayesiyle yapıldığı ileri sürüldü.

SAVCININ DEĞERLENDİRMESİ

Savcı, iddianamenin sonunda şu değerlendirmeyi yaptı: “Dosyanın bir bütün halinde incelenmesinde şüpheliler İdil Uğurlu, Bahiye Yalçın, Hayat İzgi, Selma Demir, Nevroz Çelik ve Ayşe Merva Aytemür daima birlikte hareket ederek PKK/KCK Silahlı Terör Örgütünün KCK Mukavelesi çerçevesinde gerçekleştirilen oluşumda bayan yapılanması olarak faaliyet gösteren TJA yapılanmasının sorumluları olarak faaliyet gösterdikleri, şüphelilerin TJA yapısı çerçevesinde sorumlu seviyede faaliyet göstererek üyeler üzerinde hakimiyet sağlayıp, hareketler organize edip hareketlere iştirak davetlerinin ve aksiyonların örgüt medyası olarak faaliyet gösteren internet mecralarından yayınlanarak örgüt içinde örgütün yine canlanma daha güçlü olma hedefinin gerçekleşeceği kanaatini oluşturarak örgütün tabanda meşru ve haklı olduğu üzere güçlendiği imajıyla örgüt içindeki elemanların çözülme ayrılmalarını engelleyerek korumasını sağlama ayrıyeten örgüte yeni eleman kazandırma faaliyetleri ile örgüt üyeliği hatasını işledikleri, tüm belge içeriğinden anlaşılmış olmakla… Şüphelilerin yargılamalarının yapılarak bahse mevzu hareketlerin topluma verdiği zararın yoğunluğu, devamlılığı ve TJA Sorumluları olarak mahallî yönetici pozisyonunda oldukları dikkate alınarak aksiyonlarına uyan sevk unsurları uyarınca üst sondan başlayarak cezalandırılmalarına karar verilmesi…”

HAPİS CEZASI İSTENİYOR

İddianamede, İdil Uğurlu, Behiye Yalçın, Selma Demir, Hayat İzgi, Ayşe Merva Aytemür ve Newroz Çelik hakkında “Örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar mahpus cezası isteniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir