HDP’nin ‘demokratik siyasetin önündeki engellerin araştırılması’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

HDP, demokratik siyasetin önündeki mahzurların araştırılması hedefiyle verdiği önergenin TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesini önerdi. Teklif, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, “Siz, bize efendilik taslayamazsınız. Sizin üzere çok zalimler geldi, geçti. Kainatlar, Çillerler, Ağarlar, birçok zalimler geldi geçti lakin biz demokratik siyaseti büyütenler buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Daha da büyüyeceğiz, güçleneceğiz” dedi.

TBMM Genel Şurası’nda bugün, HDP’nin demokratik siyasetin önündeki pürüzlerin araştırılması emeliyle daha evvel verdiği önergenin öne alınma önerisi görüşüldü. Önergenin münasebetini açıklamak üzere HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir kelam aldı. 

Taşdemir, “AKP, 2002’de iktidara gelirken aslında en çok da bu vesayet rejimlerine karşı gayret yürüteceğini söylemişti. Lakin ne yaptı? 2002’de iktidara geldi, bütün kurumları ele geçirdi. Ondan sonra bütün bu darbe, vesayet rejimlerini kat be kat aşan bir vesayet rejimi kurdu. Kendisine muhalif olan herkesi ya hukuk sopasıyla yargıladı ya cezalandırdı ya da demokratik siyaseti tasviye etmek için her türlü hukuksuzluğa başvurdu. Sandıkta alamadığını, kayyumlar eliyle halkın iradesini gasp etti” diye konuştu.

“Siz, bize efendilik taslayamazsınız”

Taşdemir, “Bu hadsiz taarruzların talimatını veren AKP’ye de buradan bir kere daha söylemek istiyorum; siz, bize efendilik taslayamazsınız. Sizin üzere çok zalimler geldi geçti. Cihanlar, Çillerler, Ağarlar, birçok zalimler geldi geçti ancak biz demokratik siyaseti büyütenler buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Daha da büyüyeceğiz, güçleneceğiz. Demokratik siyasette, size karşın biz ısrar edeceğiz. Zira demokratik siyaset, sizin şu anki haksızlıklarınız, tek adam rejimiziniz, vesayet rejiminizin panzeridir. Onun için siz demokratik siyasetten korkuyorsunuz, biz de demokratik siyasette ısrar ediyoruz. Siz Nemrut da olsanız firavun da olsanız biz, size karşı gayret etmeyi büyüteceğiz” dedi.

“Bükülmedik, yenilmedik; bugün milletimizin teveccühü, millet iradesinin sarsılmaz gücüyle emin adımlarla iktidara yürüyoruz”

HDP’nin önerisi üzerine İyi Parti Kümesi ismine Mersin Milletvekili Behiç Çelik kelam aldı. Çelik, “Konu demokratik siyaset olunca bu hakkın önlenmesine yönelik bütün manilerin direkt gayesi, aynı zamanda İyi Parti de olmuştur. Bükülmedik, yenilmedik. Bugün milletimizin teveccühü, millet iradesinin sarsılmaz gücüyle emin adımlarla iktidara yürüyoruz” diye konuştu.

Demokrasi ve hukuk vurgusu yapan Çelik, “Demokrasi, özünde hukuk devletini içerir. Hukuk devleti olmak için de iradenin yasallığı, iradenin yargısal kontrolü ve bağımsız yargı olmazsa olmazıdır” dedi.

“İster başkanlık sistem ister yarı başkanlık ister parlamenter sistem olsun, bunların tamamı demokratik sistemlerdir”

AKP İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk de “HDP küme teklifinin münasebetinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin demokratik siyasetlerine karşı olduğu tarafında açıklamalar var. Bu açıklamalara katılmamız mümkün değil. Elbette demokraside her türlü eleştiriyi demokratik olgunlukla karşılarız, karşılıyoruz da. Ancak bunu kalkıp da demokratik siyasetin önündeki bir mahzur üzere göstermeye kalkmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Zira ister başkanlık sistem ister yarı başkanlık ister parlamenter sistem olsun, bunların tamamı demokratik sistemlerdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de halkımızın, milletimizin hür oylarıyla kabul edilerek yürürlüğe girmiştir. Demokrasi halkın egemenliğidir, bu hususta da son kararı milletimiz vermiştir” dedi.

HDP’nin önergesi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir