CHP’li Tanrıkulu’ndan cezaevinde ölen 28 Şubat hükümlüsü Vural Avar açıklaması: Bunun vicdani sorumluluğu AKP’ye aittir!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 28 Şubat davası kapsamında müebbet mahpus cezasına çarptırılan 85 yaşındaki emekli korgeneral Vural Avar’ın, Sincan F Tipi Cezaevi’nde hayatını kaybetmesi hakkında Genel Kurul’a seslenerek, “Bunun vicdani sorumluluğu bu Parlamento’ya ve yüklü olarak da Adalet ve Kalkınma Partisi’ne aittir” dedi. “Eğer bir şey yapmak istiyorsak hasta tutuklular için, yaşlılar için bir düzenleme yapabiliriz” teklifinde bulunan Tanrıkulu,  “Bu da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hiç olmazsa bu periyotta güzel yaptığı bir şey olur” sözünü kullandı.

CHP’li Tanrıkulu, Genel Kurul’a yaptığı konuşmada, dün (19 Aralık) 28 Şubat davası kapsamında Sincan F Tipi Cezaevi’nde bulunan 85 yaşındaki emekli korgeneral Vural Avar’ın hayatını yitirmesi hakkında açıklamalarda bulundu. 

İktidarın hasta tutuklular ve yaşlılar için düzenleme yapmasını isteyen Tanrıkulu, TBMM’de şu tabirleri kullandı:

“Aylardır yıllardır bu Parlamentoda hasta tutuklulardan, mahkumlardan, yaşlı tutuklu ve mahkumlardan, bebekli annelerden kelam ediyorum; her hafta Pazartesi günü yaptığım yayınlarda cezaevinde bulunan hasta tutuklulardan, yaşlılardan, kanser hastalardan, bebekli annelerden kelam ediyorum ve 28 Şubat intikam yargılamasıyla mahkum olan, adil biçimde yargılanmadan mahkum olan emekli askerlerden kelam ediyorum; 74 ile 92 ortasında değişiyordu yaşları, tümünü ziyaret ettim; Ankara’da, İzmir’de ve İstanbul’da.

Ondan sonra da Anayasa Mahkemesine davette bulundum ve her hafta bu çağrıyı yeniledim Anayasa Mahkemesine; dedim ki: “Bir ömür hakkı ihlali olmadan ferdî müracaatları öncelikle görüşün.” Ama bunlar dinlenmedi ve dün prestijiyle bir emekli asker cezaevinde ömrünü yitirdi. Bunun vicdani sorumluluğu bu Parlamentoya ve yüklü olarak da Adalet ve Kalkınma Partisi’ne aittir. Şayet bir şey yapmak istiyorsak hasta tutuklular için, yaşlılar için bir düzenleme yapabiliriz, bu da Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hiç olmazsa bu devirde uygun yaptığı bir şey olur.”

TIKLAYIN | 28 Şubat davası mahkumu 85 yaşındaki emekli korgeneral Vural Avar cezaevinde öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir